Sample text

Sample Text

суббота, 13 декабря 2014 г.

Електронні підручники

(за матеріалами Оксани Пасічник, вчителя інформатики НВК "школа-гімназія" "Сихівська")

Для дистанційного навчання електронні підручники відіграють не останню роль. Одразу важливо зазначити, що дистанційне навчання цілком може відбуватись із використанням звичайних паперових підручників та інших матеріалів. Учитель при цьому зазначає сторінки чи вправи для опрацювання, а учень вказаним чином звітує про виконання, користуючись власним екземпляром підручника.

Проте зрозуміло, що наявність електронної версії підручника значно спрощує цей процес, дозволяє уникнути плутанини з нумерацією сторінок чи завдань у виданнях різних років, уможливлює роботу із більшою кількістю матеріалів, комбінування джерел інформації тощо. Проблема електронних підручників складається із багатьох аспектів, таких як авторське право, фінансові питання для видавців, уніфікованість форматів (захищених та відкритих) і багато інших. Про деякі аспекти електронних книг можна прочитати на веб-сайті проекту "Електронна книга" http://elektronnaknyga.weebly.com/





Останнім часом видавництва навчальної літератури пропонують у вільному доступні електронні версії своїх підручників. Але, на жаль, часто викладені файли є непридатними для повноцінного використання. Наприклад, деякі підручники можна переглядати лише в онлайновому режимі, що унеможливлює їх використання без постійного доступу до мережі Інтернет. Значна частина підручників пропонується у форматі PDF - їх можна завантажити і комфортно переглянути на своєму комп'ютері. Цей формат повністю відповідає друкованому аналогу за сторінками та матеріалом. Проте, якщо спробувати такий підручник використати на портативному пристрої - електронній книзі або планшеті, можна стикнутись із подальшими незручностями.

Розглянемо варіанти користування електронними книгами на читалках.

1) Безпосереднє використання PDF-файлу

Найшвидший спосіб скористатись електронним підручником і не передбачає додаткових маніпуляцій із початковим файлом. Він дуже часто є найприйнятнішим варіантом користування електронним підручником. Єдина корекція, котру варто виконати - це максимально збільшити масштаб відображення та змінити орієнтацію сторінки на екрані читалки - з книжкової на альбомну.



На малюнку показані фрагменти сторінки, котрі показуються на екрані електронного пристрою при різній орієнтації сторінки.

2) Конвертація PDF-файлу в інший формат

Популярна програма Calibre чудово справляється з різноманітною конвертацією форматів електронних книг. Проте у випадку з українськими підручниками, вона дає досить погані результати. Порівняємо початковий вигляд сторінки підручника (і саме так виглядає паперовий варіант книги), та конвертований у формат epub файл (експерименти з іншими форматами, такими як mobi, azw2 та fb2 мають аналогічні результати).

Окрім деякої втрати форматування, порушується розбиття на сторінки, а також, що найкритичніше, текст може спотворюватися неправильним розпізнаванням символів (це залежить від початкових налаштувань PDF-документа).



Порушення форматування тексту


Некоректне розпізнавання символів

Значно гірший результат отримуємо на сторінках із зображеннями - їх часто або немає взагалі, або відбувається значне зміщення, зникають підписи тощо.


Зображення відсутнє


Зображення зміщене, без підпису.

Зауважимо, що подібна конвертація в принципі можлива не для усіх PDF-файлів - деякі із них повністю подані у вигляді зображень, котрі не піддаються обробці у програмі Calibre.

Зверніть увагу - програма створила документ на 2 сторінки, хоча ньому містяться усі 260 сторінок підручника - це свідчить про некоректну конвертацію, незважаючи на те, що зовнішній вигляд сторінок залишився незмінним.

Хоча початковий вигляд сторінок підручника при цьому не порушується, змісту в побідній конвертації мало. Іноді це може бути корисним, лише якщо читалка з якоїсь причини не підтримує саме формат PDF.

Загалом можна зробити висновок, що програма Calibre погано справляється з конвертуванням підручників з PDF-формату в будь-який інший.

3) Перетворення PDF- файлу програмою k2pdfopt

Ця програма призначена саме для перетворення PDF-документів під особливості читалок. Результуючий файл також має формат PDF. При цьому втрачаються колірні налаштування (читалки переважно є чорно-білими), а також істотно порушується розбиття на сторінки. Проте весь зміст документа та значна частина форматування залишається, причому шрифт збільшується до читабельного розміру.


Сторінка з таблицею в початковому та перетвореному файлі


Ілюстрації на сторінках - збережене розташування та підпис.

Залежно від початкового вмісту та налаштувань документа, якість перетвореного тексту може бути різною. Так, можливе некоректне відображення форматування, а також масштабування зображень.



Втрата форматування та вирівнювання; зміна пропорцій PDF-документи, сформовані як сукупність зображень, значно гірше піддаються обробці програмою k2pdfopt: так, літери мають різний розмір, ілюстрації та врізки істотно зміщуються.



Обом розглянутим програмам складно розпізнавати і правильно конвертувати різноманітні врізки, які широко використовуються у підручниках при поданні визначень, додаткової інформації тощо. Порівняємо вигляд сторінки підручника після переведення його у формат EPUB програмою Calibre та перетворення у k2pdfopt.

Бачимо, що у форматі EPUB прочитати текст неможливо - рядки врізки та основного змісту перемішані між собою (і це не враховуючи некоректно розпізнаних літер). Після обробки програмою k2pdfopt врізка теж зазнала деякого зміщення та спотворення, проте залишилась читабельною та не розриває рядків основного тексту.

Загалом, результат роботи програм конвертації істотно залежить від якості та вмісту початкових файлів і часто їх застосування знижує зручність роботи із електронним підручником, а інколи й унеможливлює його використання.

0 коммент.:

Отправить комментарий